Jak tworzyć wyjątkowo angażujące prezentacje?

  • by

Jak tworzyć wyjątkowo angażujące prezentacje?

Postaw sobie jasny cel

Zanim przystąpisz do tworzenia prezentacji, zastanów się po co ją przygotowujesz – czy chcesz kogoś do czegoś przekonać, przekazać mu konkretne informacje a może pragniesz usystematyzować wiedzę swoich słuchaczy? Bez względu na to co Tobą kieruje, pamiętaj, że najważniejszym elementem prezentacji jest postawienie sobie jasnego celu.

W związku z tym, iż istnienie celu warunkuje istnienie problemu (np. celem prezentacji na temat sposobów karmienia jaszczurek z gatunku Agama jest pokonanie problemu, jakim jest brak wiedzy w tej materii), logika nakazuje budowanie takiej struktury prezentacji, która poprowadzi słuchacza od problemu do jego rozwiązania.

Zbierz wszystko w jednym miejscu

Zanim przystąpisz do tworzenia prezentacji, postaraj się spisać w jednym dokumencie edytora tekstowego, wszystko to co chcesz powiedzieć.  Podkreślę jeszcze raz – to co chcesz powiedzieć. Na tym etapie prezentacji nie powinieneś w ogóle skupiać się na elemencie wizualnym prezentacji.

Dziel na rozdziały

Jeśli nie zrobisz tego ty to zrobi to za Ciebie mózg słuchacza – tyle tylko, że nie będziesz miał żadnej pewności czy zrobi to po Twojej myśli. Dlatego duże ilości informacji, których nie da się przedstawić za pomocą 1 slajdu, należy strukturyzować w postaci rozdziałów. Do dzielenia prezentacji na rozdziały służą tzw. slajdy przekładkowe. Charakteryzują się one tym, że zazwyczaj zawierają jedynie tytuł rozdziału.

Nie ukrywaj celu przed innymi

Wbrew pozorom człowiek to istota myśląca dość racjonalnie. Homo economicus ma to do siebie, że kalkuluje tak by mu się coś opłacało – w jego głowie tkwi mały kalkulator działający wedle bardzo prostego wzoru:

Korzyści – Koszty = Decyzja

Co podlega kalkulacji? Praktycznie wszystko – np. słuchanie Ciebie zamiast rozmawiania z koleżanką siedzącą obok. Twoja widownia musi wiedzieć, że koszty jakie ponoszą – energia oraz czas – przewyższą potencjalne zyski związane ze skupieniem uwagi na tym co mówisz. Dlatego ważne jest, by od samego początku wyjaśnić widowni w jakim celu się tutaj znalazła, jaki jest cel samej prezentacji oraz w jaki sposób postarasz się sprawić by ten cel został zrealizowany.

Prezentacja to nie wiersz

Nie recytuj. Nie czytaj. Nie mów – opowiadaj! Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju narzędzia wspierające Twoją pracę (rzutnik, PowerPoint, Keynote, wskaźnik laserowy) mają znikomą wartość merytoryczną. Czytamy aż cztery razy szybciej niż mówimy, co oznacza, że slajd zawierający tekst o długości 160 znaków zostanie przeczytany przez Twoich słuchaczy w ciągu 5-8 sekund. Przez kolejne 15 sekund będą zatem słuchać tego, co już wiedzą. A wtedy w ich głowach włączy się mały, wewnętrzny kalkulator, który przypomni sobie o koleżance siedzącej obok.

W najlepszym przypadku Twój slajd nie będzie zawierał żadnego tekstu. W najgorszym – ok. 100 słów. Ale, jak to mówią „jeden obraz – tysiąc słów”, dlatego pamiętaj o wykorzystywaniu zdjęć i grafiki.

Prezentacja to nie wykład

Estetyczna prezentacja i laptop podłączony do rzutnika nie robą z Ciebie biskupa na ambonie. Masz nie tylko prawo, ale i obowiązek wchodzenia w interakcje ze słuchaczami. Od prostego zapytania, czy wszystko jest zrozumiałe, po krótkie zadania do rozwiązania – pamiętaj, że nic tak nie działa na ego jak wykazywanie zainteresowania, tym co myślą lub chcą powiedzieć Twoi słuchacze.

Bądź wiarygodny

Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie, o której mówisz Twoi słuchacze nie mają powodu by wierzyć w Twoje słowa. Silny dysonans między treścią a nadawcą może powodować nawet poczucie zagrożenia i wrogości – „czy on ze mnie żartuje?”.

Sposobów na uwiarygodnienie własnych słów jest co najmniej kilka. Do najprostszych należy cytowanie oraz przytaczanie wyników badań, statystyk, opinii. Najbardziej skomplikowane, ale i zdecydowanie bardziej efektywne, opierają się na zaproszeniu ekspertów do udziału w prezentacji.