- Kategoria:
- Umiejętności twarde
- Grupa docelowa:
- Lekarze wszystkich specjalizacji
- Cena preferowana:
- 4.000 PLN + VAT
- Cena na wyłączność:
- 20.000 PLN + VAT
Opis szkolenia
Żaden przepis nie definiuje pojęcia błędu medycznego. Najistotniejsze jednak z punktu widzenia lekarza jest to, że jego odpowiedzialność nie ogranicza się do błędów diagnostycznych i terapeutycznych, ale dotyczy również błędów organizacyjnych.
I oczywiście w pierwszej kolejności pacjent z roszczeniem wystąpi przeciwko szpitalowi (czy prywatnej klinice), z którą lekarz współpracuje. Może ubezpieczyciel pokryje całe odszkodowanie.
Jednak główny ciężar udowodnienia swojej niewinności bierze na siebie zawsze lekarz, którego sprawa dotyczy. Niezależnie od tego, w jakiej roli wystąpi w procesie przeciwko szpitalowi. I nie zawsze sprawa ta skończy się na jednym procesie.
Z tego szkolenia lekarz dowie się:
– jakie rodzaje roszczeń formułują pacjenci w procesach cywilnych?
– czy stosowanie się do wytycznych zmniejsza ryzyko procesowe lekarza?
– jakie znaczenie procesowe ma odebranie od pacjenta skutecznej zgody na leczenie?
– jakie znaczenie mają poszczególne dowody (w tym: dokumentacja medyczna, świadkowie, nagrania pacjentów, opinie biegłych) w procesie sądowym?
O autorze
Radca prawny, dr nauk prawnych.
W latach 1999-2004 sędzia sądów cywilnych i gospodarczych.
W latach 1995-2005 wykładowca na WPiA UG.
Od roku 2004 właściciel Kancelarii specjalizującej się w świadczeniu pomocy prawnej przedsiębiorcom, w szczególności podmiotom leczniczym, zarówno publicznym, jak i prywatnym.
Reprezentuje lekarzy, kliniki i szpitale w sporach sądowych oraz doradza w bieżącej działalności (w szczególności wprowadzając systemy dokumentacji i zgód pacjentów chroniące przed ryzykiem prawnym).
Od roku 2013 ekspert prawa medycznego spółki Komunikacja z Pacjentem.pl
Autor bloga: prawodlalekarza.pl
Szkolenia prowadzone przez r.pr. dr Marka Koennera mają zawsze jeden główny cel:
– jak nie gubiąc z pola widzenia podstawowego zadania, którym jest ratowanie życia i zdrowia pacjenta, zapewnić bezpieczeństwo prawne lekarzowi?