METODOLOGIA
- Badanie przeprowadzone zostało metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview).
- Ankietę rozesłano do wszystkich osób korzystających z newslettera na portalach pacjenckich Openmedica i Hello Zdrowie.
- Ankietę wypełniły 664 osoby.
STATYSTYKI DOTYCZĄCE PRÓBY:
- 41%: Wśród badanych, największa grupę stanowili pacjenci, którzy w ciągu ostatniego roku odwiedzili lekarza co najmniej 5 razy;
- 60%: Ponad połowa respondentów spotkała się z lekarzem maksymalnie miesiąc przed badaniem;
- 75%: Trzech na czterech badanych wybrało publiczną placówkę jako miejsce ostatniej wizyty lekarskiej;
- 60%: Większość badanych deklaruje przeciętną sytuację majątkową, lecz już co czwarty uważa, że jego sytuacja materialna jest bardzo dobra;
- 60%: Stosunek mężczyzn do kobiet w próbie wyniósł 60/40.
OPINIA NA TEMAT LEKARZY:
- 42%: Wśród ogólnej opinii na temat lekarzy przeważają głosy neutralne, jednakże odsetek pozytywnych odpowiedzi jest o 10 p.p. wyższy od odsetka odpowiedzi negatywnych.
- 42%: Najlepszą opinię wyrażają osoby, które w przeciągu ostatniego roku odwiedziły lekarza tylko raz.
- Wraz ze spadkiem liczby wizyt w ciągu roku rośnie odsetek pozytywnych opinii o lekarzach. Wyjątkiem jest grupa osób, które ani razu nie odwiedziły lekarza w okresie 12 miesięcy od daty badania. Odpowiedzi tej grupy wyraźnie różnią się od pozostałych niemal w każdym pytaniu. Można domniemywać, iż skrajnie negatywne opinie członków tej grupy wynikają w duże mierze z zastąpienia empirycznych doświadczeń stereotypem „złej” służby zdrowia w Polsce.
- 31%: Co trzeci badany, który podczas ostatniej wizyty wybrał placówkę publiczną, ocenia lekarzy pozytywnie. Odsetek pozytywnych opinii wśród zwolenników prywatnej służby zdrowia jest o 10 p.p. wyższy.
- Pozytywna opinia o lekarzach wydaje się być pozytywnie skorelowana z postrzeganą sytuacją materialną i negatywnie skorelowana z wiekem.
- Nieznacznie lepszą opinię o lekarzach mają mężczyźni.
ZAINTERESOWANIE SPRAWAMI PACJENTA:
- 59%: 6 na 10 badanych uważa, że lekarze nie wyrażają odpowiedniego zainteresowania sprawami pacjenta – wśród tych osób aż 15% wyraża opinię skrajnie negatywną.
- Im rzadszy kontakt ze służbą zdrowia, tym lepsze postrzeganie zainteresowania sprawami pacjenta. Wyjątkiem jest grupa osób, które nie ani razu nie spotkały się z lekarzem w ciągu ostatniego roku;
- 62%: Dwóch na trzech respondentów, korzystających z publicznej służby zdrowia negatywnie ocenia wymiar zainteresowania sprawami pacjenta. Odsetek ten jest niższy o 8 p.p. wśród osób wybierających prywatny gabinet lekarski;
- Postrzegane zainteresowanie rośnie wraz postrzeganą sytuacją finansową oraz z wiekiem.
- Nieznacznie lepszą opinię wyrażają mężczyźni.
KOMUNIKACJA Z PACJENTEM:
- 67%: Dwóch na trzech respondentów jest zdania, że lekarze w Polsce nie potrafią rozmawiać z pacjentami.
- Opinia na temat umiejętności komunikacyjnych lekarzy jest negatywnie skorelowana z częstotliwością wizyt lekarskich w ciągu ostatniego roku. Wyjątkiem jest grupa osób mających najrzadszy kontakt ze służbą zdrowia. W tej grupie aż 76% badanych wyraża negatywną opinię.
- 39%: 4 na 10 mężczyzn i 3 na 10 kobiet wyraża się pozytywnie na temat umiejętności komunikacyjnych polskich lekarzy.
OCENA KOMPETENCJI:
- 67%: Zdecydowana większość badanych jest zdania, że Polscy lekarze kompetentnie wykonują swoje obowiązki zawodowe.
- Odsetek skrajnie pozytywnych odpowiedzi rośnie wraz ze spadkiem deklarowanej częstotliwości wizyt lekarskich w ciągu ostatniego roku.
- W kompetencje lekarskie polskich specjalistów częściej wierzą pacjenci wybierający publiczną służbę zdrowia oraz młodsi;
- Płeć i sytuacja finansowa nie mają wpływu na ocenę kompetencji lekarzy.
OSTATNIO ODWIEDZONY SPECJALISTA:
- Wśród badanych, którzy odpowiedzieli na pytanie o specjalizację lekarza ostatniej wizyty, najczęściej pojawiającym się lekarzem był lekarz rodzinny (14%), ortopeda (10%) oraz internista (8%).
share